CHÓR SYNAGOGI POD BIAŁYM BOCIANEM

chor synagogi

chor synagogi
Chór Synagogi pod Białym Bocianem powstał w kwietniu 1996 roku z inicjatywy dyrygenta Stanisława Rybarczyka, studentów i absolwentów Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz dzięki przychylności Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu.

Od wielu lat chór występuje na prestiżowych wydarzeniach artystycznych w Polsce i za granicą, m.in. na: Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, Festiwalu "Wratislavia Cantans", Festiwalu Muzyki Religijnej w Szczecinie, Dniach Muzyki Oratoryjnej w Przemyślu, Spotkaniach na Koniec Wieku w poznańskich Brodach, Oleśnicy, Wrocławiu, Bydgoszczy, Festiwalu "Muzyka w Sandomierzu", Festiwalu Muzyki Sakralnej w Gdyni, Festiwalu Trzech Kultur we Włodawie, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej w Jeleniej Górze, Festiwalu "Wrocław nad Renem", na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej w programie pt. "Alkimja", na Międzynarodowych Targach Książki we Frankfurcie nad Menem.

Chór Synagogi pod Białym Bocianem grał koncerty z najsłynniejszymi kantorami świata: Josephem Malovanym z Nowego Jorku, Moshe Schulhofem z Miami, Roslyn Barak z San Francisco, Shmuelem Barzilaiem z Wiednia, Moshe Sternem z Jerozolimy (kantorem Wielkiej Synagogi), Laszlo Fekete z Budapesztu, Avitall Gerstetter z Berlina.

Chór Synagogi Pod Białym Bocianem jest jedynym profesjonalnym chórem synagogalnym w Polsce. Śpiewa utwory kompozytorów żydowskich, głównie muzykę synagogalną. Wykonuje muzykę zapomnianą - muzykę zniszczonych synagog Europy.

Popularyzuje pieśni wybitnego wrocławskiego kantora, wykładowcy wrocławskiego Seminarium Rabinackiego w latach 1844-1889 Moritza Deutscha.