Zespół MAZOWSZE

mazowsze

mazowsze
Mazowsze należy do największych na świecie zespołów artystycznych czerpiących z bogactw narodowych tańców, piosenek, przyśpiewek i obyczajów. Choć nazwa zespołu wywodzi się z centralnego regionu Polski, repertuar Mazowsza obejmuje folklor innych regionów.

Oficjalnie zespół Mazowsze powołał do życia dekret Ministerstwa Kultury i Sztuki z 8 listopada 1948 roku, polecający Tadeuszowi Sygietyńskiemu zorganizowanie zespołu ludowego, którego zadaniem miała być troska o tradycyjny repertuar ludowy.

Niepowtarzalność artystyczna zespołu opiera się na syntezie przymiotów oraz wartości nagromadzonych przez wieki w kulturze narodowej, u których podstaw leży prosta sztuka ludowa pokazana w wysublimowanej formie. Folklor prezentowany przez zespół na scenie staje się sztuką o największej wartości, sztuką o wielkim ładunku emocjonalnym.

Mówi się, ze Mazowsze jest perłą w koronie Rzeczpospolitej. To stwierdzenie najpełniej oddaje wartość i rangę zespołu, który od ponad 60 lat zachwyca publiczność na całym świecie, pełniąc zaszczytną funkcję Ambasadora Polskiej Kultury.