Artyści

JERZY MAKSYMIUK

jmaksymiuk

jmaksymiuk
Jerzy Maksymiuk urodził się w Grodnie. Studia muzyczne zwieńczyły trzy dyplomy: z pianistyki ( klasa Jerzego Lefelda), kompozycji (klasa Piotra Perkowskiego) i dyrygentury (klasa Bogusława Madeya).
W roku 1961 zdobył I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy, ale pianistykę porzucił na rzecz dyrygentury. W 1972 roku założył Polską Orkiestrę Kameralną, którą wkrótce wielu krytyków uznało za jedną z najlepszych orkiestr na świecie. POK koncertowała pod jego batutą na całym świecie w tak prestiżowych salach jak Carnegie Hall, London Proms, Wiener Verein i oczywiście w Polsce. Sukcesem był także kontrakt z wytwórnią płytową EMI.

Czytaj więcej...

ORKIESTRA SINFONIETTA CRACOVIA

sinfonietta cracovia

sinfonietta cracovia
Początki dziejów Sinfonietty Cracovii wiążą się ściśle z powstaniem poprzedzającego jej istnienie zespołu "Młodzi Kameraliści Krakowscy" w roku 1990. Wysokie umiejętności, zaangażowanie muzyków i świeżość interpretacji zwróciły nań uwagę, było jednak jasne, że dalszy rozwój zespołu możliwy jest tylko w warunkach stabilnej egzystencji. Przy życzliwym wsparciu Państwa Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich wszczęto starania o nadanie zespołowi statusu orkiestry miejskiej, co też nastąpiło w 1994 roku. Od tej chwili datuje się jego działalność pod nową nazwą: Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia.

Czytaj więcej...

TORE BJORN LARSEN

larsen 2

larsen 2
Tore Bjorn Larsen jest absolwentem Królewskiego Konserwatorium Muzycznego w Kopenhadze. Na co dzień pełni zaszczytną funkcję pierwszego organisty w Kościele Św. Mikołaja w Svendborgu. W swym artystycznym dorobku ma liczne koncert w Danii i za granicą jako solista oraz akompaniator. Jego kompozycje to przede wszystkim muzyka kościelna, w ostatnich latach także muzyka kameralna.

Wielokrotnie wyróżniany na przeglądach muzyki sakralnej najlepiej odnajduje się w barokowych interpretacjach.
W kościele pod wezwaniem Św. Trójcy zagra gorąco przyjmowany przez publikę koncert Back to Bach, na który składają się autorskie kompozycje Larsena oraz dzieła Jana Sebastiana Bacha

IRENA CHRIBKOWA


Irena Chribkowa (Czechy) - Główna organistka w Bazylice Św. Jakuba w Pradze.

ichribkowa

ichribkowa

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Pradze oraz Konserwatorium w Paryżu.

Swoją karierę rozpoczęła jako wyśmienita interpretatorka klasycznych utworów organowych. Koncertowała w Rosji, Japonii, Izraelu i USA, wszędzie otrzymując entuzjastyczne recenzje. Jej repertuar obejmuje przede wszystkim dzieła twórców francuskich i czeskich a uzupełniony jest przez brawurowe interpretacje kompozycji Jana Sebastiana Bacha. Krytycy podkreślają niepowtarzalny styl Ireny Chribkowej, unikalną koncepcję jej koncertów, wirtuozerię gry oraz oryginalne, "kolorowe” rejestracje.

 

ŁUKASZ DŁUGOSZ

lukasz dlugosz3

lukasz dlugosz3
Łukasz Długosz jest uznawany przez krytyków za "jednego z najwybitniejszych flecistów swojej generacji". W latach 2002-2003 studiował na Staatliche Hochschule für Musik we Freiburgu (Niemcy). Następnie ukończył Hochschule für Musik und Theater w Monachium oraz studia w Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse w Paryżu. Od 2009 do 2010 studiował na Yale University w New Haven (Stany Zjednoczone) w klasie Ransoma Wilsona. Swoje umiejętności doskonalił także podczas międzynarodowych kursów muzycznych.

Łukasz Długosz koncertuje jako solista i kameralista w Europie, Azji i USA. Współpracuje z wieloma renomowanymi orkiestrami europejskimi. Występował m.in. w Carnegie Hall w Nowym Yorku, w Musikverein-Goldener Saal w Wiedniu, Konzerthaus w Wiedniu, Konzerthaus w Berlinie, Filharmonii Monachijskiej Gasteig-Carl-Orff-Saal, Herkulessaal w Monachium, Gewandhaus w Lipsku.

Czytaj więcej...

ROMAN PERUCKI

rperucki

rperucki
Roman Perucki ukończył gdańską Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w klasie organów prof. Leona Batora w 1985r. Uczestniczył w mistrzowskich kursach organowych w kraju i za granicą. Jest profesorem Akademii Muzycznej w Gdańsku od roku 1997 (w latach 1996-1999 był prorektorem ds. artystycznych) oraz w Zespole Szkół Muzycznych w Gdańsku. Perucki jest I organistą Katedry Oliwskiej, członkiem Komisji Liturgicznej przy Metropolicie Gdańskim; został powoływany w charakterze konsultanta do opiniowania projektów nowych instrumentów, remontów i restauracji historycznych organów Archidiecezji Gdańskiej i na terenie całej Polski.

Koncertuje w kraju i za granicą (cała Europa, USA, Japonia, Australia, Ameryka Południowa). Jest jurorem m.in. Międzynarodowego Konkursu Organowego w Kaltern (Włochy), Opavie (Czechy), w Paryżu, Petersburgu i Kaliningradzie (Rosja). Pełni funkcję dyrektora i jurora Międzynarodowego Konkursu Muzyki Organowej im. J.P. Sweelincka w Gdańsku. Prowadzi kursy mistrzowskie w Niemczech, Rosji, Francji, Meksyku oraz wykłady na uczelniach i w szkołach muzycznych na terenie Polski.

Czytaj więcej...

Zespół MAZOWSZE

mazowsze

mazowsze
Mazowsze należy do największych na świecie zespołów artystycznych czerpiących z bogactw narodowych tańców, piosenek, przyśpiewek i obyczajów. Choć nazwa zespołu wywodzi się z centralnego regionu Polski, repertuar Mazowsza obejmuje folklor innych regionów.

Oficjalnie zespół Mazowsze powołał do życia dekret Ministerstwa Kultury i Sztuki z 8 listopada 1948 roku, polecający Tadeuszowi Sygietyńskiemu zorganizowanie zespołu ludowego, którego zadaniem miała być troska o tradycyjny repertuar ludowy.

Czytaj więcej...

Pospieszalscy

pospieszalscy 1

pospieszalscy 1
Pospieszalscy to jedna z najbardziej znanych, muzycznych rodzin w Polsce. Czterej bracia założyciele: Jan, Karol, Marcin i Mateusz od dwudziestu lat tworzą zespół o niebanalnym potencjale muzycznym. Klan rodziny Pospieszalskich to dwupokoleniowa, czternastoosobowa orkiestra złożona z charakterystycznych muzyków. Jej członkowie nagrywali, komponowali i koncertowali zarówno pod własny szyldem jak i w towarzystwie gwiazd polskiej sceny muzycznej: Anny Marii Jopek, Justyny Steczkowskiej, Voo Voo.

Rodzina Pospieszalskich ma w swoim dorobku sporo utworów, które powstawały miedzy innymi jako okolicznościowe piosenki towarzyszące pielgrzymkom Ojca Świętego lub stanowiły oprawę obchodzonych od kilku lat dni papieskich. Powstałe kompozycje, takie jak: "Osiem błogosławieństw", "Idź pod prąd", "Słowiański papież" i wiele innych na stałe wpisały się w repertuar piosenek religijnych.

Czytaj więcej...

CHÓR SYNAGOGI POD BIAŁYM BOCIANEM

chor synagogi

chor synagogi
Chór Synagogi pod Białym Bocianem powstał w kwietniu 1996 roku z inicjatywy dyrygenta Stanisława Rybarczyka, studentów i absolwentów Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz dzięki przychylności Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu.

Od wielu lat chór występuje na prestiżowych wydarzeniach artystycznych w Polsce i za granicą, m.in. na: Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, Festiwalu "Wratislavia Cantans", Festiwalu Muzyki Religijnej w Szczecinie, Dniach Muzyki Oratoryjnej w Przemyślu, Spotkaniach na Koniec Wieku w poznańskich Brodach, Oleśnicy, Wrocławiu, Bydgoszczy, Festiwalu "Muzyka w Sandomierzu", Festiwalu Muzyki Sakralnej w Gdyni, Festiwalu Trzech Kultur we Włodawie, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej w Jeleniej Górze, Festiwalu "Wrocław nad Renem", na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej w programie pt. "Alkimja", na Międzynarodowych Targach Książki we Frankfurcie nad Menem.

Czytaj więcej...