ANIMA MUNDI 2014

Program Anima Mundi 2014

PROGRAM XXV FESTIWALU MUZYKI ORGANOWEJ I SAKRALNEJ
ANIMA MUNDI

 

 

13 kwietnia 2014 godz. 19.00

Koncert inauguracyjny - Orkiestra Kameralna Polish Camerata pod batutą Marka Głowackiego

Wystąpią:

Kościół pw. Świętego Wojciecha w Kielcach

Repertuar : Wolfgang Amadeusz Mozart - Requiem d-moll

Działająca od 1990 r. Orkiestra Kameralna "Polish Camerata" cieszy się międzynarodową sławą i uznaniem krytyków. Od 2001 r. przewodniczy jej dyrygent Marek Głowacki. Orkiestra Kameralna zrzesza w swych szeregach wyróżniających się muzyków z Filharmonii im. A. Rubinsteina w Łodzi oraz kadry dydaktycznej Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. Uhonorowana w 2010 r. medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej Orkiestra posiada w swoim repertuarze instrumentalne dzieła z okresu baroku, klasycyzmu i romantyzmu. "Polish Camerata" po raz kolejny występuje na festiwalu Anima Mundi. Gorąco polecamy! 

 

16 kwietnia 2014 godz. 19.00

Misterium Wielkopostne - Scena Autorska STUDIO
Mała Scena Kieleckiego Centrum Kultury
 
W programie: pieśni, hymny, psalmy gregoriańskie i cerkiewne - Wielki Kanon Pokutny Św. Andrzeja z Krety, Troparion - Razdielista, Christe Salwator /Taize/, Kresu Twojemu oraz wiersze i pieśni: Brandstaettera, Dylana, Miłosza, Niemiena, Okudżawy, Stachury i Tercza.

Misterium poetycko-muzyczne w cieniu tajemnicy Krzyża, w którym jawią się największe skazy tego świata - nędza, głód, choroby, samotność, bezradność, bezdomność, wreszcie rozpacz, wojna i śmierć. Reżyser sięga do kanonu wielkopostnych śpiewów liturgicznych - gregoriańskich i cerkiewnych, a rozważania autorstwa współczesnych poetów nadają całości wymiar hic et punc. 

 

2 maja 2014 godz. 19.00

Koncert "Santo Subito" w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk"
Bazylika Katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kielcach

W programie m.in. "Bogurodzica", "Ave Maria" Stanisława Hadyny, "Panis Angelius" Cezarego Francka, "Czarna Madonna", "Barka" oraz utwory muzyki klasycznej: "Requiem" Wolfganga Amadeusza Mozarta, "Wielka Msza Żałobna" François Josepha Gosseca, "Agnus Dei" z "Mszy Koronacyjnej" Wolfganga Amadeusza Mozarta. Program wieńczy "Alleluja" Georga Fridricha Haendla z oratorium "Messiah"

Czołowy polski zespół folklorystyczny zaszczyci zgromadzonych w Bazylice Katedralnej zbiorem utworów będących nieodłącznym elementem życia Jana Pawła II. Szczycący się bogatą historią Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny zaprezentuje publiczności zestaw kilkunastu kompozycji zarówno z zakresu muzyki klasycznej, jak i tradycyjnych polskich pieśni. W repertuarze koncertu usłyszymy m.in.: "Bogurodzicę", "Ave Marię" Stanisława Hadyny, "Panis Angelius" Cezarego Francka, "Czarną Madonnę", "Barkę", fragmenty "Requiem" Wolfganga Amadeusza Mozarta, "Wielką Mszę Żałobną" Françoisa Josepha Gosseca czy "Agnus Dei" z "Mszy Koronacyjnej" Mozarta oraz na zakończenie "Alleluja" Georga Fridricha Haendla z oratorium "Messiah", wywołującą u wiernych nieskazitelnie mocne przeżycia duchowe. 

 

4 maja 2014 godz. 16.00

Recital organowy - Štefan Iľaš i Tomáš Mihalik (Koszyce)
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyzu

Pomimo młodego wieku, Štefan Iľaš i Tomáš Mihalik zdążyli zaskarbić sobie sporą sympatię i uznanie słuchaczy muzyki sakralnej. Ci niespełna dwudziestotrzyletni organiści mają za sobą edukację w czołowych słowackich konserwatoriach. Tomáš w 2013 roku otrzymał I miejsce i Grand Prix w przeglądzie gólno słowackich organistów w Przeszowie. Na tym samym konkursie Štefan uplasował się na miejscu drugim. Pewnym jest, że w połączeniu z niepowtarzalnym krajobrazem Gór Świętokrzyskich, słowackie akordy wybrzmią nad wyraz dostojnie oraz napoją zgromadzonych potężną dawką emocji.

 

10 maja 2014 godz. 19.00

Koncert zespołu wokalnego I Cantori di San Marco (Wenecja) w składzie: Marco Gemmani, Elena Modena, Floriana Fornelli
Kościół pw. Świętego Karola Boromeusza na Karczówce w Kielcach

Włoscy wirtuozi w osobach Eleny Modeny, Floriany Fornelli oraz Marco Gemmaniego zagoszczą w murach Kościoła pw. Św. Karola Boromeusza, wieńcząc tym samym tegoroczną edycję Festiwalu. Koncert będzie niepowtarzalną okazją, by doświadczyć fuzji średniowiecznych, niezanieczyszczonych wpływami celtyckimi, kompozycji iberystycznych (Codex z Las Huelgas) i niezwykle ekspresyjnych wizji Św. Hildegard z Bingen. Program koncertu naznaczony jest niebywałą luminacją - przenosi słuchacza w melodyjny świat, który dla jej twórców przed ośmioma wiekami był jedynie bladą manifestacją niebiańskich harmonii.

Echa niebiańskich harmonii w Codexie z Las Huelgas I wizjach Św. Hildegard z Bingen

Repertuar: Codex Las Huelga Divinum Misterium (Sanctus VI)
     Ave, caro, splendida
S. Ildegarda di Bingen     O vis aeternitatis
Codex Las Huelgas     O Ihesu salvator (Agnus I)
     Benedicamus IX
S. Ildegarda di Bingen     O quam mirabilis
Codex Las Huelgas     Ave verum / Ave, vera caro, Christi
     Ad caeli sublimia
S. Ildegarda di Bingen     O felix anima
Codex Las Huelgas     Exultemur (Benedicamus VII)
     Surrexit de tumulo
S. Ildegarda di Bingen     O magne Pater
Codex Las Huelgas     Christi patientia (Agnus VII)
     Victimae paschali laudes
S. Ildegarda di Bingen     O aeterne Deus
Codex Las Huelgas     Catholicorum (Benedicamus III)

Koncert zespołu Śląsk - fotorelacja

 

Serdecznie dziękujemy Kwiaciarni Szarotka za przepiękny kosz kwiatów dla Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk.

kwiaty

kwiaty

Urszula Kryger – mezzosopran

u kryger

u kryger
Jest absolwentką klasy fortepianu (1988) i śpiewu solowego (1992) Akademii Muzycznej w Łodzi. Studia wokalne kontynuowała następnie pod kierunkiem Andrzeja Orłowicza w Kopenhadze. Do jej największych sukcesów należą zwycięstwa VI Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. J. Brahmsa w Hamburgu (1994) oraz na 43 Międzynarodowym Konkursie Muzycznym ARD w Monachium (1994). Odtąd jej karierze towarzyszy niesłabnące zainteresowanie melomanów i krytyki.

Czytaj więcej...

Sylwester Smulczyński – tenor

s smulczynskiUrodził się w Kielcach w 1982 roku. W 2006 roku ukończył studia na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie prof. P. Micińskiego, uzyskując dyplom z wyróżnieniem. Brał udział w międzynarodowym projekcie Opera Island w Norwegii jako Gaston w Traviacie G. Verdiego.

Czytaj więcej...