ANIMA MUNDI 2011

ORATORIUM "MESJASZ" G. F. HAENDLA

ORKIESTRA KAMERALNA "POLISH CAMERATA"

 

KOŚCIÓŁ ŚWIĘTEGO WOJCIECHA W KIELCACH

25 KWIETNIA 2011 - 19:00

 

Niezwykłe, genialne oratorium, skomponowane przez Georga Friedricha Haendla w 1741 roku. Już podczas próby generalnej krytycy zgodnie pisali, że jest to najdoskonalsza kompozycja wszech czasów. Najbardziej znanym fragmentem Mesjasza jest Alleluja (Hallelujah - cz. 44). Podczas jego wykonania obecny na koncercie król Jerzy II wstał z miejsca, a wraz z nim cała publiczność. Na pamiątkę tego zdarzenia tradycja ta zachowana jest w Wielkiej Brytanii również obecnie i kontynuowana w niektórych krajach europejskich (m. in. w Polsce).

Czytaj więcej...

SPEKTAKL "EUROPA CYRYLA I METODEGO"

 KLASZTOR POD WEZWANIEM KAROLA BOROMEUSZA NA KARCZÓWCE W KIELCACH

26 KWIETNIA 2011 - 19:00

 

Spektakl EUROPA CYRYLA I METODEGO to spotkanie archaicznego brzmienia śpiewu bizantyjskiego oraz średniowiecznej muzyki wokalnej Europy Zachodniej, które wywarły wyraźny wpływ na muzyczną kulturę Słowiańszczyzny.
Przedstawienie opiera się na dialogu dwóch kantorów - Marcina Abijskiego i Zdzisława Madeja. Śpiewają oni  przesuwając się od tyłu kościoła, by ostatecznie spotkać się przy ołtarzu i w jednym wspólnym chorze i wykonać utwory z późniejszych epok. Ów symboliczny dialog odbywa się w języku starogreckim i łacińskim, zaś narracja aktora, oparta na Encyklice "Slavorum Apostoli" Jana Pawła II, niejako tłumaczy to, co dzieje się pomiędzy solistami. Spektakl miał swoją premierę w 2009 roku we Wrocławiu.

Czytaj więcej...

KONCERT MUZYKI ORGANOWEJ BARTŁOMIEJA RZYMANA

KOŚCIÓŁ ŚW. TRÓJCY W KIELCACH - 6 MAJA 2011 R.   G. 19:00

 

Bartosz Patryk Rzyman

Studiował na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, w klasie organów doktora Piotra Rojka. We wrześniu 2007 roku otrzymał dyplom i tytuł magistra sztuki.

Brał udział w mistrzowskich kursach interpretacji muzyki organowej w Polsce i Niemczech, prowadzonych m.in. przez Prof. Dr. Ch. Krummachera, Prof. H.Vogla, Prof. G. Weinbergera.

Artysta podczas swych koncertów w kraju i za granicą często wykonuje i promuje dzieła wielkiego polskiego kompozytora Mariana Sawy, a także innych polskich współczesnych kompozytorów (m.in. utwory T.Kalisza, K.Kochaniec).

Czytaj więcej...

KONCERT MUZYKI PRAWOSŁAWNEJ

KOŚCIÓŁ GARNIZONOWY W KIELCACH - 7 MAJA 2011 R. G. 19:00

 

CHÓR BIAŁORUSKIEGO UNIWERSYTETU KULTURY I SZTUKI Z MIŃSKA (BIAŁORUŚ)

Koncert muzyki prawosławnej i cerkiewnej w wykonaniu jednego z najciekawszych chórów działających na terenie Białorusi. Połączenie perfekcyjnego wykonania z tradycyjnym spojrzeniem na muzykę cerkiewną i tradycje starosłowiańskie.

Chór Białoruskiego Uniwersytetu Kultury i Sztuki z Mińska liczy ponad 55 osób, w jego skład wchodzą zarówno mężczyźni jak i kobiety. Kierownikiem artystycznym i dyrygentem Chóru jest Albina Piekutko.

Czytaj więcej...

KONCERT ORKIESTRY JANA TOKARZA Z TOWARZYSZENIEM ORGANISTY ROŚCISŁAWA WYGRANIENKI (UKRAINA)

KOŚCIÓŁ ŚW. WOJCIECHA W KIELCACH - 8 MAJA 2011 R.  G. 19:00

 

Koncertowa Orkiestra Dęta Jana Tokarza

Koncertowa Orkiestra Dęta powstała z inicjatywy muzyka Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach – Jana Tokarza. Po raz pierwszy zaprezentowała się publiczności 1 lipca 1996 roku w kieleckim parku miejskim. Od tej chwili regularnie występują na dużej Scenie Kieleckiego Centrum Kultury oraz bierze udział w większości wydarzeń muzycznych (plenerowych i odbywających się w salach koncertowych).

Czytaj więcej...

KONCERT MUZYKI ORGANOWEJ W WYKONANIU HANNY DYS

KOŚCIÓŁ ŚW. JADWIGI W KIELCACH - 15 MAJA 2011 R. G. 19:00

 

Hanna Dys

Absolwentka gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie organów Prof. Romana Peruckiego oraz Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu, w klasie organów Prof. Wolfganga Zerera. Doskonaliła swe umiejętności na studiach solistycznych (Konzertexamen)w hamburskiej uczelni pod kierunkiem Prof. Wolfganga Zerera i Prof. Pietera van Dijka, uzyskując w 2007 roku dyplom z wyróżnieniem. Wielokrotna stypendystka DAAD, Otto Stötterau Stiftung oraz Brahms Stiftung. Laureatka Międzynarodowego Konkursu Organowego w Rumi, półfinalistka Międzynarodowego Konkursu Organowego im. J.G. Silbermanna we Freibergu. Odbyła liczne kursy mistrzowskie w wielu krajach europejskich u znakomitych organistów, m. in. u Prof. J. Laukvika, Prof. L. Ghielmi, Prof. O. Latry, Prof. E. Lebrun, Prof. S. Landale.

Czytaj więcej...