KONCERT „AVE MARIA” POLSKI CHÓR KAMERALNY POD DYREKCJĄ JANA ŁUKASZEWSKIEGO

6 MAJA – 19:00

 

KOŚCIÓŁ NMP KRÓLOWEJ POLSKI (GARNIZONOWY)

 

polski ch kameralny

polski ch kameralny
Jedyny i niepowtarzalny koncert na który składają się wyłącznie „pieśni maryjne” kompozytorów z Austrii, Rosji, Norwegii, Polski, Anglii i Stanów Zjednoczonych w mistrzowskim wykonaniu Polskiego Chóru Kameralnego.

Polski Chór Kameralny należy do wąskiego grona światowej elity w pełni profesjonalnych chórów kameralnych. Założony w 1978 roku przez Ireneusza Łukaszewskiego, a od 1983 prowadzony przez jego brata Jana.
polski ch kameralny2

polski ch kameralny2
Repertuar chóru jest niezwykle obszerny – od muzyki a cappella po duże formy oratoryjne, operowe i symfoniczne. Niezmienna od lat, najwyższa jakość brzmienia i interpretacji Polskiego Chóru Kameralnego gwarantuje mu współpracę z najlepszymi światowymi orkiestrami (m.in. Academy of Ancient Music, Divino Sospiro, Sinfonia Varsovia) oraz znakomitymi dyrygentami chóralnymi (m.in. Eric Ericson).

Zespół był wielokrotnie zapraszany na międzynarodowe festiwale muzyczne, takie jak Warszawska Jesień, Wratislavia Cantans, Soundstreams, a także do Salzburga, Drezna, Berlina i Tokio. Pięciokrotnie nagrodzony Fryderykiem, laureat dwóch Orphee D’or − nagród francuskiej akademii fonograficznej.

 

Jan Łukaszewski dyrygent i dyrektor Polskiego Chóru Kameralnego i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana, wykładowca kursów mistrzowskich, doktor sztuk muzycznych − jest uznawany za jednego z najwybitniejszych w Europie specjalistów w dziedzinie muzyki chóralnej.

jan lukaszewski

jan lukaszewski
Współpracował m.in. z chórami Polskiego Radia, Filharmonii Krakowskiej i  Wrocławskiej a także występuje jako dyrygent z takimi orkiestrami jak Sinfonia Varsovia, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Academy of Ancient. Ze swoimi zespołami koncertował niemal we wszystkich krajach Europy, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Chinach i Japonii.

Jako pierwszy dyrygent dokonał nagrania kompletu utworów Krzysztofa Pendereckiego na chór a cappella, za które w 2010 i w 2014  roku otrzymał nagrody Orphee D’or przyznaną przez Academie du Disque Lyrique.
Z jego inspiracji odbyły się m.in. Międzynarodowe Sympozja Muzyki Chóralnej, Dni Bachowskie, Festiwal Chopin w Gdańsku.

 

W programie:

1.    Mikołaj Zieleński: Magnificat
2.    Anton Bruckner: Ave Maria
3.    John Tavener: Mother of God
4.    Andrzej Koszewski: Zdrowaś Królewno Wyborna
5.    Henryk Mikołaj Górecki: Totus Tuus
6.    Gustav Holst: Ave Maria
7.    Trond Kverno: Ave Maris Stella
8.    Battista Pradal: Saluto alla Beata Virgine Maria
9.    Paweł Łukaszewski: Ave Maria
10.    Krzysztof Penderecki: O Gloriosa Virginum
11.    Morten Lauridsen: Ave Maria
12.    Heinrich Poos: Ave Maria, Regina Coeli Laetare