Hadrian Filip Tabęcki – „MSZA POLSKA wg x. Twardowskiego”

29 KWIETNIA – 19:00

Hadrian Filip Tabęcki – „MSZA POLSKA wg x. Twardowskiego”

występują:

zespół wokalny proMODERN

zespoły KAMELEON i NEW ART ENSEMBLE

dyrygent Radosław Labahua

 

tabedzki

tabedzki
KOŚCIÓŁ POD WEZWANIEM ŚW. WOJCIECHA W KIELCACH

Legendarne Oratorium napisane w 1998 roku przez Hadriana Filipa Tabęckiego i księdza Jana Twardowskiego.

Koncert w Kielcach w ramach Festiwalu ANIMA MUNDI to nowa unikalna wersja instrumentacyjna tego utworu. Znaczącym symbolem kontynuacji historii utworu będzie również wykorzystanie nagrania nieżyjącego wybitnego wieloletniego wykonawcy tego oratorium – Krzysztofa Kolbergera.

Wszyscy artyści i zespoły zaproszone do wykonania tego utworu stanowią elitę muzyki klasycznej w naszym kraju.

proMODERN

Joanna Lalek – sopran

Ewa Puchalska – sopran

Ewelina Rzezińska – mezzosopran

Andrzej Marusiak – tenor

Grzegorz Żołyniak– baryton

Piotr Pieron – bas

 

NEW ART ENSEMBLE

Anna Wandke – skrzypce

Agata Sulikowska – skrzypce

Igor Kabalewski – altówka

Tomasz Błaszczak – wiolonczela

Sebastian Wypych – kontrabas

 

KAMELEON

Mariusz Jeka – klarnet

Michał Gidziński – trąbka

Łukasz Hodor – puzon

Paweł Maruszak - perkusja

Piotr Maślanka – perkusja

Hadrian Filip Tabęcki – fortepian

 

DYRYGENT: Radosław Labahua

 

HADRIAN FILIP TABĘCKI

Kompozytor, pianista i aranżer, urodzony 20 stycznia 1975 w Warszawie.

Jego utwory były wykonywane w całej Polsce, m.in. podczas Festiwalu "Musica Polonica Nova" we Wrocławiu, Legnickiego Festiwalu Muzyki Sakralnej, Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej "Gaude Mater" w Częstochowie, Dni Muzyki Sakralnej w Sandomierzu.

Jako pianista (od 1997) i kompozytor stale współpracuje z Michałem Bajorem. Ponadto jego utwory znalazły się na płytach Ewy Małas-Godlewskiej i José Cury, Jacka Bończyka oraz Mieczysława Szcześniaka. Nagrywa dla rozgłośni radiowych i telewizyjnych (Program III Polskiego Radia, Polskie Radio Kraków, Program 1 i 2 TVP). W latach 1999-2002 oraz w 2004 był kierownikiem muzycznym Konkursu Interpretacji Piosenki Aktorskiej na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, a w latach 2002-2004 na Ogólnopolskich Festiwalach Interpretacji Piosenek Anny German "Tańczące Eurydyki" w Zielonej Górze.

 

KSIĄDZ JAN TWARDOWSKI

Ksiądz Jan Twardowski urodził się w Warszawie 1 czerwca 1915 roku. Jego pierwszy tomik "Powrót Andersena" ukazał się w 1937 roku, kolejny pojawił się dopiero w 1959. Podczas wojny walczył jako żołnierz Armii Krajowej, uczestniczył w Powstaniu Warszawskim. W 1945 roku wstąpił do seminarium duchownego. Święcenia kapłańskie przyjął 4 lipca 1948 roku. W tym czasie jego wiersze ukazywały się sporadycznie w "Tygodniku Powszechnym". Tomik, w którym powrócił jako poeta, nosił po prostu tytuł "Wiersze". Potem ukazały się między innymi: "Znaki ufności" (1970), "Zeszyt w kratkę" (1973), "Niebieskie okulary" (1980), "Rachunek dla dorosłego" (1982). Od 1959 roku ksiądz Twardowski był rektorem kościoła Sióstr Wizytek na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Był również wieloletnim wykładowcą i wychowawcą pokoleń kleryków w warszawskim seminarium. Zmarł 18 stycznia 2006 roku.